کدامیک از پنجره های چوبی،آلومینیومی و upvc را انتخاب کنیم؟

 اگر در انتخاب نوع در و پنجره برای ساختمانتان سردرگم هستید این مقاله به شما کمک می کند که انتخاب راحت تری داشته باشید. در زمان انتخاب نوع در و پنجره مناسب، مواردی مانند  بودجه تخصیص یافته برای خرید، منطقه جغرافیایی، نوع آب و هوا، سلیقه شخصی و نوع طراحی ساختمان عوامل بسیار مهمی هستند. برای کسانی که در هنگام خرید درب و پنجره برای ساختمانشان مردد هستند، مطالعه  مزایا و معایب  انواع درب و پنجره ها کمک بسیار خوبی برای تصمیم گیری است.

در و پنجره های چوبی:

این نوع در و پنجره ها علاوه بر زیبایی در تعادل گرما موثرند. پنجره چوبی هم مثل سایر اجزای چوبی ساختمان به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز دارد. اگر به درستی از این نوع پنجره ها مراقبت شود،  طول عمر زیادی دارند. اما اگر قصد استفاده از این نوع پنجره در ساختمانتان را دارید،قبل از هر چیزی باید اطمینان حاصل کنید که در ساخت پنجره ها از مواد درجه یک و باکیفیت استفاده شده  باشد و همچنین به درستی و توسط کارشناسان متخصص نصب شود.

مزایای چوب :

 درب و پنجره های چوبی زیبا وشیک هستند.

تنوع زیادی در رنگ و طرح  دارند.

معایب چوب:

در و پنجره های چوبی به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز دارند.

گران تر از سایر انواع درب و پنجره است.

در و پنجره های آلومینیومی:

با ورود پنجره‌های آلومینیومی به صنعت ساختمان بسیاری از مشکلات پیشین حل شد. مقاومت مناسب این پنجره‌ها به نسبت پنجره‌های چوبی، نازک‌تر و سبک‌تر بودن نسبت به پنجره‌های آهنی و مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ زدن، آن‌ها را نسبت به پنجره‌های دیگر در موقعیت بهتری قرار داد. اما پنجره‌های آلومینیومی عایق نیستند و باعث اتلاف انرژی می‌شوند. اتصال مکانیکی گوشه‌های پنجره‌های آلومینیومی باعث تغییر شکل آن‌ها شده و در صورت خراشیدگی در بدنه پنجره، غیر قابل ترمیم خواهد بود.

مزایای آلومینیوم:

رنگ بندی های بسیار متنوعی دارند و قابلیت هماهنگی با هر نوع دکوراسیونی را دارند.

هزینه نگهداری و تعمیر آن ها پائین است.

معایب آلومینیوم

 میزان هدر رفت انرژی در این نوع پنجره به کیفیت عایق بندی بستگی دارد.

درب و پنجره های یو پی وی سی

اگرچه سالهاست در اروپا از این نوع پنجره استفاده می شود اما این نوع پنجره ها جدیدترین نوع پنجره در صنعت ساختمان سازی هستند از نظر عایق بندی (مخصوصا از نظر عایق صوتی)  بهترین نوع پنجره هستند وایجاد  صرفه جویی بسیار قابل توجه در مصرف انرژی را به همراه دارند.

مزایای upvc :

در و پنجره های  upvc  از نظر صرفه جویی در انرژی و عایق کاری بهترین انتخاب هستند.

در طراحی های بسیار جذاب ارائه می شوند.

گارانتی طولانی مدت دارند.

نیازی به نگهداری یا مراقبت ویژه ندارند.

قابل بازیافت هستند.

معایب  upvc :

رنگ زدن قاب این نوع درب و پنجره ها هزینه ی بیشتری دارد، که به همین دلیل بیشتر مشتریان رنگ سفید را انتخاب می کنند. از نظر تنوع در سایز این پنجره ها محدودیت هایی وجود دارد و نسبت به  پنجره های چوبی و آلومینیومی  قابلیت تنظیم کمتری دارند، اما مزایای دیگری در  upvc  وجود دارد که در آلومینیوم و چوب نیست.

منبع : https://www.homemakersonline.co.za/