پنجره دو جداره چیست؟

به عبارت ساده، از شیشه دو جداره در انواع تاسیسات شیشه ای (بخصوص پنجره) استفاده می شود و شامل دو صفحه شیشه ای در یک قاب است که توسط یک لایه نازک هوا (خلاء) یا بعضاً گاز بی اثر مانند آرگون از هم جدا می شوند. این لایه مانند ماده جادویی که باعث متمایز شدن پنجره دو جداره از پنجره معمولی می شود.

لعاب های دو جداره ، سرما را از بین برده و گرما را حفظ می کند. اتلاف گرما را کاهش داده و یک پیشرفت بزرگ نسبت به پنجره معمولی است. پنجره معمولی شامل یک صفحه شیشه ای است که به عنوان مانعی بین دنیای داخل و خارج عمل می کند. همانطور که هر کسی که پنجره های یک جداره استفاده کرده است می داند در ماه های سرد سال، این پنجره مانند سیستم سرمایشی عمل میکند و فضای خانه را سرد می کند.

پنجره دو جداره

منشاء پنجره دو جداره:

اولین گزارش از پنجره هایی با شیشه ی اضافی که بعنوان سپر در مقابل سرماخوردگی از آن استفاده میکردند، به اوایل سال ۱۸۷۰، در اسکاتلند مربوط می شود. هرکسی که به ارتفاعات اسکاتلند سفر کرده باشد، می داند که اسکاتلند چقدر می تواند سرد باشد، و در طول زمستان خانه هایی با چندین اتاق که منبع گرمای مناسبی ندارند، شبیه به یخچال های غول پیکر هستند تا اقامتگاه. ساکنان این اقامتگاه های سرد متوجه شدند که با اتصال یک صفحه شیشه ای به پنجره های منازل هوای داخل اقامتگاه اندکی گرم تر می شود و هدر رفت گرما کاهش می یابد.

پنجره ای که امروزه آن را می شناسیم ، توسط C D Haven در سال ۱۹۳۰ در ایالات متحده اختراع شد که شامل دو صفحه شیشه ای، از نظر اندازه و ضخامت برابر است، به یک قاب واحد وصل می شود. این پنجره به یکسانی کامل در شیشه مورد استفاده نیاز داشت که در آن زمان بسیار گران و غیر عملی بود.C D Haven  تا سال ۱۹۴۱ نتوانسته بود با شرکتی که مایل به تولید محصول ابتکاری خود باشد، معامله کند.

بعد از جنگ جهانی دوم ، محصولات “ترموپان” Haven سرانجام در سال ۱۹۵۲ به بازار عرضه شد و فوراً به یکی از محبوب ترین محصولات لوکس در بازار خانگی تبدیل شد.

در انگلستان، پنجره دو جداره تا دهه ۱۹۷۰ استفاده نمی شد، بعد از افزایش قیمت انرژی، این پنجره راه حل موثری برای این موضوع بود.

کاربرد های پنجره دوجداره:

با آگاهی از طرز کار این پنجره ها، و این که از کجا به وجود آمده است،  سوال منطقی بعدی این است که پنجره دوجداره در واقع چه کاربردی دارد؟

افزایش گرما و کاهش اتلاف انرژی:

بزرگترین فایده ای که این پنجره دارد، کاهش اتلاف گرما در یک فضای بسته است.

عایق صوتی  است:

پنجره دو جداره در مقایسه با پنجره معمولی، عایق صوتی مؤثری ایجاد می کند ، وقتی امواج صوتی به سطح شیشه برخورد می کنند ، برخی همان بیرون می مانند ، برخی بین دو شیشه و خلاء محبوس می شوند و برخی از لایه ها عبور می کنند و به طور کلی صدای کمی وارد خانه می شود.

امنیت را افزایش می دهد:

پنجره های دو جداره دو برابر پنجره های معمولی (تک جداره )برای جلوگیری از مزاحمان مؤثر هستند، به معنای واقعی کلمه پنجره دو جداره یک لایه ی اضافی از امنیت را فراهم می کند.

رطوبت را کاهش می دهد:

کاهش اتلاف گرما در یک پنجره دو جداره به این معنی است که شیشه داخلی به اندازه ی شیشه بیرونی سرد نمی شود و این به نوبه خود می تواند به کاهش رطوبت موجود در فضا کمک کند و از بروز مشکلاتی مانند دیر خشک شدن لباس جلوگیری می کند.

در تصویر زیر تفاوت بین خانه ای با پنجره های معمولی و دو جداره در رابطه با اتلاف گرما قابل ملاحضه است:
رنگ قرمز مناطقی هستند که بیشترین اتلاف گرما را دارند.
رنگ سبز مناطقی هستند که کمترین اتلاف گرما را دارند.

پنجره دو جداره

 

با توجه به مزیت های زیاد این پنجره ها، می توانید برای تماس با کارشناسان پادرا و سفارش این محصول با ما در ارتباط باشید.