طراحی پنجره پادرا

تاثیر طراحی پنجره در ساختمان

استفاده از پنجره در ساختمان شما به عوامل زیادی بستگی دارد. چگونگی طراحی پنجره ها می تواند به طور اثر بخش ظاهر ساختمان را تغییر دهد:

نور طبیعی بیشتر

نور طبیعی از پنجره وارد فضای داخلی می شود و به اتاق گرمی می بخشد. این ویژگی نه تنها در جذابیت بصری فضا بلکه بر روحیه و کیفیت خواب ما نیز تأثیر می گذارد. اتاق های پر نور باعث شادی ما شده و احساس مثبتی به فضا می دهد.

اگر در مرحله ساخت و ساز ساختمان خود هستید، به جهت قرارگیری ساختمان نسبت به خورشید و نحوه ی حرکت خورشید(شرق به غرب) توجه کنید. در کدام قسمت نور بیشتر است؟ و در کدام قسمت ساختمان می خواهید نور طبیعی بیشتری داشته باشید (معمولاً اتاق نشیمن و مطالعه).

جهت قرار گرفتن خانه در اندازه، محل قرارگیری و طراحی پنجره تأثیردارد. اگر ساختمان رو به شمال است، پنجره های بزرگ انتخاب خوبی هستند، در حالی که برای دیوارهای جنوبی می توانید پنجره های کوچکتر انتخاب کنید.

ایجاد حریم شخصی بیشتر

پنجره ها فضای داخلی ساختمان شما را به دنیای بیرون مرتبط می کند و همچنین به غریبه ها اجازه می دهد فضای شخصی شما را ببینند. طراحی پنجره داخلی – اندازه و  قرارگیری پنجره هر بر حریم شخصی فضای داخلی و طراحی آن تأثیر می گذارد.

می توانید برای حفظ حریم شخصی تان و همچنین فضاهایی که نیاز چندانی به نور ندارند، از پنجره های کوچک و بلند استفاده کنید و دید به داخل را محدود کنید.

پرده ی پنجره

پرده ی پنجره ها می توانند طراحی اتاق را به طور کامل تغییر دهند. پرده میزان نور مجاز ورودی به فضای داخلی را کنترل می کند، باعث ایجاد حریم شخصی شده و در صورت رنگی بودن به اتاق رنگ می بخشد. پرده باعث می شود اتاق احساس دنج و گرم یا مدرن را منتقل کند.

تاثیر پنجره بر اندازه ی فضا

پنجره می تواند یک توهم از فضا ایجاد کند ، پنجره های بزرگ که نور زیادی را وارد فضا می کند، فضای داخلی را باز تر و بزرگ تر نشان می دهند، البته به شرطی که پرده ها را جمع کنیم.

ارتباط اندازه پنجره و رنگ

 میزان نور مستقیماً رنگها را در فضای داخلی شما مشخص می کند. در صورت داشتن پنجره های کوچک با روشنایی محدود، از رنگ های تیره خودداری کنید.

تاثیر پنجره بر طراحی

اشکال مختلف و اندازه پنجره ها تأثیر زیادی در طراحی فضای داخلی شما دارد. طراحی های برجسته معماری ، پنجره ها را به عنوان یک اثر هنری واقعی تبدیل کرده و به زیبایی شناسی فضای داخلی کمک می کند.

ذخیره انرژی

پنجره به طور مستقیم در گرم شدن اتاق شما تأثیر می گذارد.  اگر پنجره بزرگتر باشد، گرمای بیشتری خارج میشود اما نیازی به نگرانی در مورد بزرگ بودن اندازه پنجره و از دست دادن گرما نیست زیرا با نصب پنجره دو جداره این مشکل حل می شود.

تاثیر پنجره بر انتخاب مبلمان

میزان نور اتاق شما سبک مبلمان را تعیین می کند. مبلمان روشن برای اتاق های تیره مناسب است، با استفاده از رنگ روشن برای مبلمان با رنگ سیاه مقابله کنید تا کنتراست نور ایجاد شود.

اگر می خواهید میزان نور داخل را افزایش دهید ، آیینه هایی قرار دهید تا نور اطراف اتاق را منعکس کند و آن را با رنگ های سفید پراکنده کنید.

تاثیر پنجره بر نمای ساختمان

موقعیت پنجره از منظر هر اتاق چه از نظر نمای بیرونی و چه از نظر طراحی فضای داخلی ساختمان شما باید مورد توجه قرار گیرد. و برای این کار ابتدا از نمای بیرونی شروع می کنیم و سپس به سمت فضای داخلی حرکت می کنیم.

 

جایگاه پنجره در نمای ساختمان: در این بخش چند مورد وجود دارد:

۱٫      جایگاه پنجره و سطح دیوار

۲٫      حفظ خط و نسبت

۳٫      فاصله پنجره ها از هم

۴٫      نمای ظاهری

محل قرار گیری پنجره ها در نمای رو به خیابان از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا آنها بخش مهمی از جذابیت ظاهر ساختمان هستند. برای پنجره های قابل مشاهده در خیابان، چارچوب ها و محل قرار گیری را با سبک خانه خود هماهنگ کنید. هر سبک ساختمان طراحی نوع خاصی پنجره دارد. این مسئله در قسمت پشتی خانه شما که ممکن است بخواهید پنجره های بزرگ شیشه ای مدرن تری داشته باشید، از اهمیت کمتری برخوردار است.

قرار دادن پنجره – مقدار پنجره در مقایسه با میزان دیوار

در نمای خاص یک خانه ، به ویژه نمای رو به خیابان ، باید مساحت مناسبی به پنجره و دیوار داده شود. نسبت دیوار به پنجره بستگی به سبک طراحی ساختمان دارد که می خواهید به آن دست پیدا کنید. در تصاویر زیر ما به خانه ای به شکل سنتی با مقادیر مختلف پنجره به دیوار نگاه می کنیم.

 

۱- پنجره های بیش از حد.

طراحی پنجره

                   بخش اعظمی از نما با مساحت پنجره در نظر گرفته شده است

 

 

۲-دیوار  بیش از حد

طراحی پنجره

                        بخش اعظم نما با سطح دیوار گرفته شده است

 

۳-حفظ خطوط عمودی و افقی

به طور کلی طراحی بیشتر سبک های منازل ، چه سنتی و چه معاصر ، پنجره ها به صورت عمودی در بالا و پایین نما و بر روی یک خط افقی فرضی قرار می گیرند.  

طراحی پنجره

                           قرار دادن پنجره با حفظ خطوط افقی و عمودی  

 

 

 

 

۴-اگر خطوط عمودی و افقی کاملاً واضح و روشن وجود نداشته باشد ،طراحی نمای خانه ناواضح می شود.

هنگامی که برای جایگاه پنجره خطوط افقی و عمودی رعایت نمی شود نما نامنظم می شود، .گاهی  اوقات ممکن است تنظیم دقیق پنجره ها امکان پذیر نباشد. در این صورت  مرکز یک پنجره را با لبه دیگری تنظیم کنید.

طراحی پنجره

۵- شکل ثابت پنجره ها

استفاده از یک پنجره متفاوت بین پنجره های یکسان دیگر باعث جلب توجه و تعجب می شود و می خواهند تفاوت آن اتاق را بدانند؟! اما اگر تعداد پنجره های متفاوت بیشتر از یک عدد  شود باعث ایجاد بی نظمی در ظاهر ساختمان می شود.

طراحی پنجره

 

حفظ نسبت: نسبت چیست؟ نسبت یک شی ارتباط بین دو بعد است.

وقتی در مورد نسبت پنجره ها یا خانه های یک پنجره صحبت می کنیم (در صورت تقسیم یک پنجره به قسمت های کوچکتر) در واقع ارتفاع و عرض پنجره موضوع صحبت ماست.

شاید در خانه های مدرن حفظ نکردن نسبت های پنجره سبک خاصی به ساختمان بدهد.

طراحی پنجره

                                        این اشکال دارای  نسبت یکسان هستند        

بیایید نگاهی به برخی از روش های حفظ نسبت در یک پنجره با سبک سنتی داشته باشیم: در تصویر زیر ، پنجره های بالا و پایین سمت راست پنجره سمت راست پایین دارای پنج ردیف خانه و پنجره بالایی سمت راست دارای چهار ردیف خانه است.

در سمت چپ با تنظیم باز کردن پنجره بالایی (باز شدن کل پنجره) به نسبت پنجره منفرد در پایین، این نسبت حفظ می شود.

طراحی پنجره

                                            حفظ نسبت درپنجره ها

در سمت راست که پنجره های بالا و پایین نصب شده است، این نسبت توسط خانه های پنجره به همان اندازه حفظ می شود. در مجموعه سمت چپ ، نسبت بازشدن پنجره فوقانی برابر با نسبت خانه های منفرد در سطح پایین است.

 

الگوی عمودی و افقی پنجره ها:

نکته دیگری که باید در مورد آن تصمیم بگیرید ، الگوی متناسب پنجره ها در طراحی خانه شما است. آیا پنجره ها می خواهند جهت افقی (منظره) یا عمودی (پرتره) را نشان دهند؟ برای خانه هایی با سبک سنتی ، الگوی پنجره ها معمولاً عمودی است

طراحی پنجره

اگر سبک خانه ای که انتخاب می کنید حالت عمودی دارد ، اگر پنجره به صورت افقی باشد چه اتفاقی می افتد ؟ جواب این سوال در نوع چیدمان خانه های پنجره است.

طراحی پنجره

        تقسیم پنجره افقی به خانه های عمود

           (سبک مدرن بر الگوی افقی تاکیید دارد)

طراحی پنجره

                   تقسیم پنجره عمودی به خانه های افقی

قرار دادن پنجره – فاصله پنجره

با این اصل چگونگی تصمیم گیری در مورد فضای بین پنجره را حل می کنیم. ما به چند مورد متفاوت خواهیم پرداخت.

برای پنجره هایی با حالت افقی فاصله ی  بین پنجره ها را رعایت کنید.

طراحی پنجره 

        خانه ای با پنجره هایی با فاصله ی صحیح

 

 

طراحی پنجره

خانه ای با پنجره های بسیار نزدیک به هم

اگر پنجره ها به دیوارهای بیرونی خانه نزدیک شوند ، چشم را خسته می کنند.

طراحی پنجره

 خانه ای با پنجره های بسیار دور از هم

 

 

ایده برای قرار دادن پنجره به منظور روشنایی بیشتر

۱از نورگیر استفاده کنید: نور از دو طرف لزوماً نباید از دو دیوار باشد. می تواند یک پنجره و یک چراغ قوه باشد.

نمودار نشان می دهد که چگونه نور از بالا می تواند به نور یک اتاق کمک کند. استفاده نور از بالا راهی عالی برای ورود نور بیشتر به اتاق و پخش نور از جهات مختلف است.

 

طراحی پنجره

۲-از پنجره های مرتفع استفاده کنید: بالا بردن ارتفاع سقف و قرار دادن یک پنجره در ارتفاع بلندتر به این معنی است که نور می تواند بیشتر به داخل اتاق نفوذ کند.

طراحی پنجره

 نمودار نشانگر ورود نور از یک پنجره به بالای دیوار در یک اتاق.

۳از آینه استفاده کنید: یک آینه، نور از پنجره اطراف اتاق را منعکس می کند. تقریباً انگار که یک پنجره دوم وجود دارد. آینه ها راهی عالی برای افزایش میزان نور اتاق شما هستند.

نمودار برای نشان دادن نور منعکس کننده با یک آینه ی سقفی

طراحی پنجره

نمودار برای نشان دادن نور منعکس کننده با یک آینه ی سقفی

۴- از پنجره خلیجی استفاده کنید( Bay Window):

طراحی پنجره

با توجه به شکل پنجره، نور از جهات مختلف تابش می کند.