پارکت لمینیت چیست؟

پارکت‌ها کفپوش‌هایی هستند که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می‌باشد. پارکت را به کف اتاق می‌چسبانند. پس از خشک شدن چسب، سطح روی آن را ساب و سپس لاک می‌زنند تا صاف و صیقلی شود. پارکت نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت تماس با آب، سریعا دچار تورم می‌شود یا به اصطلاح باد می‌کند. پارکت در اثر برخورد اشیاء نوک تیز با آن آسیب دیده و خش می‌افتد و پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجددا ساب خورده و لاک زده شود.

لمینیت (Laminate) که اصطلاحا به آن لمینت و یا پارکت لمینیت نیز می‌گویند، از جنس HDF، الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) می‌باشد و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی‌شود. پارکت لمینیت‌ها تفاوت‌های بسیار زیادی با پارکت‌های چوبی دارند، که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر از سوی کارشناسان فروش گروه صنعتی پادرا در مرکز استان گیلان (رشت) می‌توانید با ما تماس بگیرید.

  • پارکت لمینت‌ها به کف اتاق چسبانده نمی‌شوند، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می‌شود و دور تا دور لمینیت‌ها وجود دارد، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می‌شوند. افزایش سطح کار، باعث بیشتر شدن وزن لمینت‌های در هم قفل شده می‌شود و همین وزن، یکی از عوامل نگهدارنده لمینت‌ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می‌باشد.

  • به علت عدم استفاده از چسب در نصب پارکت لمینت‌ها، کف اتاق صدمه نمی‌بیند. به عنوان مثال اگر کف اتاقی سنگ‌فرش باشد و روی آن لمینیت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت‌ها را جمع کنیم، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین و همچنین خود پارکت لمینیت‌ها وارد شود، می‌توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب پارکت لمینیت‌ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.

پارکت لمینیت چیست؟
  • پارکت لمینیت‌ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می‌شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می‌کنند.

  • فوم زیر پارکت لمینیت‌ها علاوه بر عایق صدا، عایق حرارت و برودت نیز می‌باشد.

  • لمینیت‌ها نسبت به آب بسیار مقاوم‌تر از پارکت‌های چوبی قدیمی هستند.

  • لمینیت‌ها نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاوم‌تر از پارکت‌های قدیمی هستند.

  • سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار بالاست. به طور میانگین یک واحد با مساحت ۱۰۰ متر مربع در یک روز الی یک روز و نیم اجرا می‌شود.

  • پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می‌رسد، پس از نظافت، می توان وسایل را روی آن چید.

  • بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و… می‌باشد.