نگهداری از پارکت لمینیت

دقت شود که در این بخش قصد داریم در زمینه نگهداری از “پارکت” سخن بگوییم و نه “پارکت لمینیت”، البته خیلی از این موارد در هر دو صدق می‌کند، ولی با توجه به حساس‌تر بودن پارکت نسبت به پارکت لمینیت، اجرای این موارد برای پارکت الزامی به نظر می‌رسد. برای اطلاع از تفاوت‌های پارکت و پارکت لمینیت می‌توانید به بخش “پارکت لمینیت چیست؟” مراجعه نمایید. پارکت فرآورده‌ای کاملا طبیعی و بخشی از حیات نباتی است و واکنش‌های رفتاری کم و بیش همانند خواستگاه اولیه حیاتی خود را دارا می‌باشد. گرایش به ایجاد تعادل رطوبتی با محیط اطراف، از جمله این واکنش‌هاست. این محصول علیرغم طی کردن فرآیندی نسبتا کامل و طولانی در کوره‌های چوب خشک کنی و تنش زدایی، همچنان خاصیت گرایش به ایجاد تعادل رطوبتی با محیط اطراف را دارد که البته مقدار آن بسیار اندک است.

پدیدار شدن درزهای طولی و بعضا نامحسوس در فصل زمستان (که رطوبت محیط به حداقل می‌رسد و چوب هم گرایش به از دست دادن رطوبت خود پیدا می‌کند) به همین دلیل است. البته با تغییر فصل و شروع فصل بهار و تابستان که رطوبت هوا افزایش می‌یابد، این درزها خود به خود ترمیم می‌شوند. اما با مراقبت از این محصول با ارزش و رعایت برخی اصول ساده نگهداری، می‌توان گفت که پارکت یکی از آسان‌ترین کفپوش‌ها از نظر نگهداری و نظافت است.

نگهداری از پارکت لمینیت

گرد و غبار و سنگ ریزه دشمن طبیعی پارکت هستند، به این دلیل که همانند یک سمباده زبر موجب خراشیدگی سطح پارکت می‌شوند. برای مقابله با این مسئله، در بیرون درب ورودی، از پادری‌های مناسب و در داخل راهروی ورودی، از قالیچه استفاده کنید تا از ورود و پخش این شن ریزه‌ها در داخل خانه جلوگیری شود. همچنین مواظب سالم بودن تخت کفش و به ویژه کفش‌های پاشنه بلند باشید، زیرا کوچک‌ترین شکاف و وجود میخ‌های برآمده از این پاشنه‌ها، پارکت محبوب شما را زخمی خواهد کرد. جابجایی، کشیدن مبلمان، تخت خواب و اثاثیه سنگین بر روی پارکت، باعث خط افتادگی بر روی پارکت خواهد شد. به سادگی با چسباندن تکه های نمد یا موکت‌های نرم بر روی پایه‌های لوازم سنگین منزل از این مشکل جلوگیری کنید.

نظافت ساده و آسان یکی از مزایای اصلی پارکت است و بهترین روش نظافت و پاکیزه نگاه داشتن این کفپوش، کشیدن جاروبرقی با برس نرم است . بدیهی است از شستشوی مستقیم با آب یا زمین شوی کاملا خیس اکیداا باید خودداری نمود. در صورت نیاز و تمایل به انجام چنین کاری، باید بعد از خیس کردن زمین شوی، آب آن کاملا چلانده شده و پس از گذشت چند ساعت با اندک نم باقی مانده پارکت را نظافت کرد. با رعایت این نکته مهم سالیان سال جلای لاک پارکت شما چون روز اول تازه و با طراوات باقی خواهد ماند.

رنگ چوب، به طور طبیعی در مقابل تابش مستقیم آفتاب و نور معمولی، به دلیل اکسیداسیون، به مرور زمان اندکی گرایش به تیره‌تر شدن دارد. از این رو استفاده از پرده‌های مناسب برای کنترل تابش مستقیم آفتاب و جابجا کردن گاه به گاه قالیچه‌ها برای جلوگیری از تغییر رنگ سطوح زیر آن‌ها با سایر قسمت‌ها، کارساز و موثر است. قرار دادن مستقیم گلدان بر روی پارکت حتی اگر نشتی آب هم نداشته باشد لاک پارکت را کدر می‌کند، از این رو، گلدان‌ها را باید بر روی قفسه‌ها و یا پایه‌هایی با ارتفاع مناسب از کف قرار دهید. با توجه به میزان تردد و رفت و آمد در محیط، هر چند وقت یکبار استفاده از واکس‌های مخصوص و مواد پولیشی سازگار با لاک روی پارکت، بر زیبایی کفپوش شما می‌افزاید.

نگهداری از پارکت لمینیت

وقتی پارکت‌ها دیگر محکم نیستند…

این مشکلی است که عمدتا به دلیل عدم دقت کافی در چسباندن پارکت‌های چوبی به‌وجود می‌آید اما نگران نباشید. برای حل این مشکل، ابتدا سعی کنید با استفاده از وسیله‌ای مناسب پارکت‌ها را از کف اتاق برداشته و در جای خشکی قرار دهید. سپس باید زیر آنها را تراشیده تا آثار چسب قبلی از آنها پاک شده و سطح زیرین آنها یک‌دست شوند. سپس این کار را با کف اتاق هم انجام دهید و در اینجا به جهت سختی کف اتاق بهتر است از سوهان نوک‌تیز یا اشیایی از این دست استفاده کنید. پس از پاک کردن کف اتاق، ابتدا پارکت‌های هر بخش را در ذهن خود بچینید تا به هنگام چسباندن، گیج نشوید، سپس پشت تکه‌های پارکت را یک‌به‌یک به چسب مخصوص آغشته کرده و در محل خود قرار دهید.

برای محکم چسبانیده شدن از یک چکش لاستیکی یا وسایل مشابه استفاده کنید تا به پارکت چوبی لطمه‌ای جدی وارد نشود. تمامی پارکت‌ها را به همین روش چسبانده و در پایان با استفاده از یک دستمال تمیز، آثار چسب اضافی را از گوشه و کنار پارکت‌ها پاک کنید. برای اینکه نتیجه کار خوبی داشته باشید، سعی کنید تا ۲۴ ساعت از این نقطه عبور نکنید. در ادامه خواهید دید که مشکل شما برای همیشه حل شده است. سعی کنید هرازچندگاهی پارکت‌ها را با روغن مخصوص جلا دهید. این کار بر عمر پارکت‌های چوبی و زیبایی منزل شما می‌افزاید.