مقایسه پنجره‌های آلومینیومی و چوبی با UPVC

در این بخش نگاهی به مزیت‌ها و ویژگی‌های پنجره‌های پرکاربرد نظیر چوبی، آهنی و یو پی وی سی انداخته و بصورت مشروح و جزء به جزء به مقایسه بین آن‌ها خواهیم پرداخت. گروه صنعتی پادرا به عنوان طراح و تولید کننده درب و پنجره یو پی وی سی در استان گیلان، در راستای بهینه سازی مصرف انرژی در شمال کشور در قالب پروژه جدید خود، اقدام به جایگزینی پنجره‌های قدیمی با UPVC نموده است. جهت آشنایی با این طرح و همچنین مشاهده نمونه‌هایی در این زمینه به این بخش مراجعه نمایید. همچنین جهت تماس با واحد مشاوره پادرا در شهرستان رشت و یا تماس مستقیم با دفتر کارخاه از بخش ارتباط با ما استفاده نمایید.

مقایسه پنجره‌های چوبی و آلومینیومی با UPVC

پنجره‌های چوبی

چوب به عنوان ماده‌ای رایج در طبیعت از اولین موادی بود که در ساخت درب و پنجره به کار گرفته شد. از مزایای چوب می‌توان به ضریب انتقال حرارتی پایین آن اشاره کرد به نحوی که چوب گرما و سرما را منتقل نمی‌کند. در مقابل این امتیاز، چوب به دلیل خاصیت ذاتی خود افت کرده، پوسیده و متورم می‌شود. در هنگام آتش‌سوزی چوب عاملی برای گسترش آتش می‌شود و به همین دلیل ضریب ایمنی پایینی دارد. همچنین در ساختمان‌های امروزی که به زیبایی در مدل پنجره‌ها توجه ویژه‌ای می‌شود، ساخت پنجره چوبی محدودیت‌های زیادی را به همراه خواهد داشت.

پنجره‌های آهنی

این نوع از پنجره‌ها در بسیاری از ساختمان‌های قدیمی به چشم می‌خورند. پنجره‌های آهنی به علت استحکام بالا مدت‌ها مورد توجه سازندگان بود، اما معایبی نظیر زنگ زدگی، خوردگی و عایق نبودن باعث شده است که امروزه دیگر پنجره‌های آهنی مورد توجه قرار نگیرد.

پنجره‌های آلومینیومی

با ورود پنجره‌های آلومینیومی به صنعت ساختمان بسیاری از مشکلات پیشین حل شد. مقاومت مناسب این پنجره‌ها به نسبت پنجره‌های چوبی، نازک‌تر و سبک‌تر بودن نسبت به پنجره‌های آهنی و مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ زدن، آن‌ها را نسبت به پنجره‌های دیگر در موقعیت بهتری قرار داد. اما پنجره‌های آلومینیومی عایق نیستند و باعث اتلاف انرژی می‌شوند. اتصال مکانیکی گوشه‌های پنجره‌های آلومینیومی باعث تغییر شکل آن‌ها شده و در صورت خراشیدگی در بدنه پنجره، غیر قابل ترمیم خواهد بود.

پنجره‌های یو پی وی سی

جنس این نوع از پنجره‌ها پروفیل مخصوصی از جنس UPVC است. این نوع از پروفیل بسیار سخت و مقاوم بوده و در مقابل تقطیر، ضربه و تغییر شکل در سرما و گرما مقاومت بالایی دارد. بر خلاف پنجره‌های آلومینیومی، پروفیل‌های UPVC به یکدیگر جوش یکپارچه می‌شوند و پنجره به صورت یک واحد کامل در می‌آید. اما مهم‌ترین ویژگی‌ این نوع از پنجره عایق بودن بسیار مناسب در برابر عبور و گرما و سرما ، صوت و گرد و غبار و آلاینده‌ها است.

یک درب یا پنجره در اثر فشار برش عرضی بطور طبیعی افت خواهد کرد. این فشارها ممکن است در اثر باد یا اثرات نشست ساختار باشند که باعث فشار به اطراف پنجره می‌شوند و فشار و بار شدیدی به گوشه‌های آن وارد می‌کنند، بنابراین مهم‌ترین بخش نگهدارنده پنجره، در واقع مربوط به نحوه اتصال و مواد مورد استفاده در بستن گوشه‌ها به یکدیگر است.

در پنجره‌های آلومینیومی از بسط‌های مکانیکی برای اتصال قطعات مختلف درب یا پنجره استفاده می‌شود. بطور معمول تعداد سه عدد یا بیشتر، از ورقه‌های فلزی برای ایجاد ساختار اتصال عمیق به یکدیگر پیچ می‌شوند. حتی اگر پیچ‌ها از فولاد ضد زنگ هم باشد می‌توانند باعث ایجاد واکنش گالوانیک با قاب‌ها یا بازشوهای آلومینیومی می‌شوند که این مسئله باعث از هم پاچیدگی پیچ و هم پنجره آلومینیومی خواهد شد و نتیجتا باعث شکستگی گوشه‌ها خواهد شد.

از طرف دیگر یو پی وی سی هرگز دچار واکنش با پیچی که برای بستن مکانیکی یک پنجره استفاده می‌شود، نخواهد شد. نصب پنجره‌های یو پی وی سی آسان‌تر و سریع‌تر امکان پذیر است. حمل و نقل و جابجایی یو پی وی سی راحت‌تر و استفاده از بازشو های آن به مراتب آسان تر می‌باشد. رنگ‌بندی از نظر دکوراسیون داخلی نیز تنوع کاملی در این نوع از پنجره‌ها مشاهده می‌شود. سبک، ارزان، قابلیت بازیافت و مرقون به صرفه بودن نیز از امتیازات پنجره با پروفیل یو پی وی سی می‌باشد.

لازم به ذکر است، مقایسه این پنجره‌ها با پنجره دو جداره بدون در نظر گرفتن شیشه دو جداره و یا سه جداره می‌باشد که با قراردادن شیشه دوجداره در پنجره UPVC میزان عایق بندی به سطحی مطلوب خواهد رسید. شیشه‌های دوجداره یا سه جداره با تزریق گاز آرگون و عایق بندی و آب بندی مناسب عایق بندی بالاتری در برابر سرما، گرما، آلودگی‌های صوتی، گرد و غبار و غیره، نسبت به پنجره‌های نام برده دارد.

جدول مقایسه کیفی

مقایسه پنجره‌های چوبی و آلومینیومی با UPVC