اجزاء درب ضد سرقت

درب‌های ضد سرقت به گونه‌ای ساخته می‌شوند که به چند دلیل سرقت آن‎ها بسیار سخت است. مورد اول وزن بسیار زیاد و مورد دوم استفاده از ورقه‌های فلزی برای ساخت کلاف داخلی درب و قسمت میانی آن می‌باشد. اما بهتر است بدانیم که درب‌های ضد سرقت از چه قسمت‌هایی ساخته می شوند؟ برای ساخت دربهای ضد سرقت از ورقه فلزی، قفل، یراق آلات (دستگیره، درکوب، چشمی و قفل پستچی) و همچنین ورقه MDF با روکش طبیعی و گاه مصنوعی استفاده می‌شود. در زیر به تفکیک به این اجزاء اشاره خواهیم داشت.

اجزای درب ضد سرقت

چهارچوب درب ضد سرقت

چارچوب درب‌های ضد سرقت عموما از ورقه فلزی ۱٫۵  الی ۲ میلی‌متر ساخته می‌شود و با رنگ پودری الکترواستاتیک رنگ شده و در دمای ۲۲۰ درجه حرارت داده شده که این کار باعث می‌شود رنگ چهارچوب مقاومت بسیار بالایی پیدا کند و به اصطلاح ضد خش شود. این چهارچوب‌ها  عموما در قطر ۱۸ سانتی‌متر برای درب‌های ضد سرقت تولید می‌گردند. طول و عرض چهارچوب‌های ضد سرقت عموما در سه اندازه (۱۱۰-۱۱۵-۱۲۰) طول *۲۲۰ عرض و برای چهارچوب‌های تخت و ضد سرقت تمام MDF فقط با اندازه ۱۲۰*۲۲۰ سانتی‌متر تولید می شود. همچنین برای سفارشات خاص ابعادی به جز موارد ذکر شده بالا قابل بررسی و تولید می‌باشد. در زیر اشاره ‌ای به اجزای چهارچوب خواهیم داشت:

  • زوار لاستیکی: بر روی تمامی چهارچوب‌ها به جهت جلوگیری از عبور هوا، گرد و غبار و صدا از بین چهارچوب و لنگه درب طراحی شده است.

  • بدنه چهارچوب: از ورق فلزی دو میلی‌متری بسیار مستحکم ساخته شده و با رنگ کوره (الکترو استاتیک) رنگ آمیزی شده است.

  • قاب زبانه: از جنس استیل و بسیار قوی به جهت نگهداری زبانه قفل بری درب‌های ضد سرقت و معمولی استفاده می‌شود. در درب‌های ضد سرقت در چهار نقطه تعبیه شده است.

  • ریل موقت: جهت نگهداری ساختار چهارچوب در ابعاد طراحی شده برای لنگه جهت نصب دقیق چهار چوب استفاده می‌گردد.

  • فضای خالی برای ثابت نگه داشتن چهار چوب بر روی دیوار: که بصورت معمول با آجرهای دیوار قابل چفت شدن می‌باشد.

  • لولا: برای درب‌های ضد سرقت از چهار عدد لولا استفاده شده است و تا ۹۰ درجه باز شدن لنگه قابل مشاهده نمی‌باشد.

کناف و ورق فلزی میانی

این دو قسمت عمدتا با ورقه فلزی ۱٫۵ میل کاملا مقاوم ساخته شده و در شرایط مشابه چهارچوب رنگ می‌شوند. درب‌های ضد سرقت معمولا داخل لنگه درب، یک ورق فلزی بسیار مقاوم دارند که عملا احتمال هر گونه نفوذ با هر نوع وسیله‌ای را غیرممکن می‌کند و در صورت غیرممکن کردن با نهایت تاخیر روبه رو می‌کند. همچنین در مورد کناف لازم به ذکر است که در اصل پنل‌های گچی هستند که در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون ساخته می‌شوند. در حین ساخت این پنل‌ها سعی می‌شود مخلوط گچ به همراه هوا به صورت فشرده بین دو سطح مقوایی وارد شود که به سبکی، استحکام و ایجاد عایق حرارتی، صوتی و برودتی با استفاده از عایق‌های پشم سنگ و پلی استایرن پنل کمک شایانی کند.

اجزای درب ضد سرقت

ملاحظات قسمت‌های فلزی درب ضد سرقت

با توجه به اینکه درب‌های ضد سرقت بسیار سنگین هستند، استفاده از ورق فلزی ۱٫۵ میل برای ساخت چهارچوب باعث بالاتر رفتن مقاومت چهارچوب جهت نگهداری درب می‌شود. در غیر این صورت درب پس از مدتی نشست کرده و از حالت رگلاژ خارج می‌گردد. استفاده از ورق فلزی ۱٫۵ میل برای ساخت کناف داخلی و صفحه میانی، باعث سنگین شدن درب می‌شود و احتمال این که سارق بتواند درب را از لولا خارج کند را به حداقل می‌رساند. در زمینه صفحه میانی نیز لازم به ذکر است که در صورتی که سارق موفق به شکستن روکش MDF درب شود، به صفحه فلزی بر می‌خورد که خم کردن این صفحه، علاوه بر طاقت فرسا بودن، سر و صدای بسیاری نیز به دنبال دارد و موجب بالا رفتن ریسک سارق می‌شود.

روکش MDF یا مصنوعی درب ضد سرقت

روکش‌های درب‌های ضد سرقت با توجه به شرکت و کشور تولیدکننده متفاوت خواهد بود. عموما روکش‌های MDF چوب طبیعی که در برترین مدل‌های آن‌ها را در درب‌های ساخت ترکیه مشاهده می‌کنیم دارای قیمت و کیفیت بسیار بیشتری نسبت به مدل‌های با روکش مصنوعی و عموما شفاف هستند که عمدتا تولید کشور چین می‌باشند و در واقع رده ارزان قیمت این درب‌ها را در در بازار در اختیار دارند.

قفل و دستگیره درب ضد سرقت

قفل‌های استفاده شده بر روی درب‌های ضد سرقت نیز بسته به ترک، چین و ایرانی بودن درب‌ها متفاوت است. در این رده نیز قفل‌های ساخت ترکیه به دلیل برخورداری از بالاترین استانداردهای اروپا نسبت به مدل‌های چینی از طول عمر و کیفیت بیشتری برخوردار خواهند بود. برای مثال عدم زنگ زدگی و رتگ خوردگی و رنگ رفتگی از جمله معیارهای اصلی قفل و دستگیره‌ها به شمار می‌روند. لازم به ذکر است که هر درب دارای دو قفل مجزا می‌باشد.

اجزای درب ضد سرقت

قفل پستچی و چشمی

جهت امنیت بیشتر ساکنین می‌توان از قفل پستچی بر رو هر درب استفاده نمود که در صورت انجام این کار، درب تنها به اندازه ۱۰ سانتی متر باز شده و امنیت ساکنین تامین می‌گردد. همچنین نصب چشمی بر روی اینگونه درب‌ها از موارد دیگری است که مشتریان خواهان آن هستند که در این صورت نیز چنین امکانی در راستای تعبیه چشمی به عنوان یک فاکتور مهم امنیتی بر روی درب‌های ضد سرفت وجود خواهد داشت.

نکات تکمیلی

کلیه درب‌های ضد سرقت پادرا از لحاظ کیفیت یکسان بوده و تنها تفاوت آن‌ها در مشخصات ظاهری می‌باشد. البته این بدان معنا نیتس که کیفیت درب‌های ضد سرقت ترک با چین و ایران برابر است، بلکه این مورد به آن اشاره می‌کند که برای مثال کیفیت داخلی درب‌های ترک با هم برابر است و صرفا از نظر روکش و امکانات ظاهری مانند چشمی، قفل پستچی و یا رنگ یراق آلات نظیر دستگیره، قفل و… با هم متفاوت خواهد بود. همین مورد برای درب‌های ضد سرقت ایرانی و چینی نیز صدق خواهد کرد.

همچنین لازم به ذکر است که در دور تا دور کلیه درب‌ها از لاستیک عایق استفاده می‌شود، این مورد خصوصا در زمینه کاهش مصرف انرژی که یکی ار رسالت‌های گروه صنعتی پادرا می‌باشد، نقش عمده‌ای را ایفا می‌نماید. گفتنی است که برای جوش گوشه‌های چارچوب از جوش لیزری استفاده می‌گردد که باعث بالاتر رفتن کیفیت ظاهری درب‌های ضد سرقت می‌گردد. در نهایت گفتنی است که کلیه درب‌های ضد سرقت پادرا دارای آستانه می‌باشند. گروه صنعتی پادرا به عنوان بازرگانی درب‌های ضد سرقت در گیلان، رشت و شهرستان‌های دیگر استان، آماده خدمت‌رسانی به مشتریان گرامی در زمینه، طراحی، تولید و اجرای درب‌های ضد سرقت ترک و چین می‌باشد.