نمای شیشه ای پادرا

انواع نمای شیشه ای وکاربرد آنها

شفافیت و روشنایی مشخصه جدایی ناپذیر ساختمان های امروزی است. درحال حاضر شیشه بیش از هر عنصر دیگری در معماری استفاده می شود. تلفیق شیشه و فلز باعث زیبایی ساختمان ها می گردد. نمای شیشه ای به عنوان یکی از بهترین سازه های نمای ساختمان در صنعت ساختمانی شناخته می شود. در کنار تعادل نور و زیبایی ظاهری، این نوع ساختار نماها کنترل کننده صدا، ایمن در برابر آتش و دارای مقاومت حرارتی هستند.

خواص مطلوب نمای شیشه ای:

بالا بردن امنیت و ایمنی ساختمان

کنترل کننده صدا

جلوگیری از عبور اشعه ماوراء بنفش

بهره وری از انژی خورشیدی

تنوع در رنگ

داشتن  بار مرده کمتر

کاهش هزینه

برخی از ویژگی های دیگری که این نما را بسیار منحصر به فرد می کند، کاهش وزن مرده ساختمان، نصب و نگهداری آسان و ارائه نمای وسیع از فضای بیرون است. این مزیت های فوق العاده باعث می شود که این نما به یکی از پرکاربردترین سازه های نما تبدیل شود.

انواع نمای شیشه ای:

نمای اسپایدر:

نمای اسپایدر با استفاده از انواع مختلفی از سازه‌های فلزی سبک، شیشه‌ها را در فضایی باز به یکدیگر وصل می کنند تا نمایی انعطاف پذیر و کاملاً شفاف را ایجاد کنند. در این روش، نمای اسپایدر نه تنها ایمنی بالایی دارد، بلکه معایب نماهای شیشه ای دیگر (همانند نمای پنل آلومینیومی) را نیز از بین می‌برد. در نتیجه، نمای شیشه ای اسپایدر ساختاری یکپارچه و منظم را با مزایایی مانند ایمنی، کارایی و سلیقه هنری را ترکیب می‌کند و به این ترتیب به سازهایی مدرن و تزئینی تبدیل می‌شوند.

ویژگی منحصر به فرد سیستم نمای شیشه ای اسپایدر در انعطاف‌پذیری آن نهفته است، ساختاری را تشکیل می‌دهد که شیشه را قادر می‌سازد تحت فشار باد خم شود. این نما به عنوان یک پارتیشن شیشه ای، بین بیرون و داخل ساختمان ارتباط برقرار می‌کند. نمای اسپایدر، محصولی با تکنولوژی بالا، آسان برای نصب و راه‌اندازی و ایده آل برای معماری معاصر است.

فناوری مورد استفاده در این نما شامل به کار بردن تکیه‌گاه‌های مخصوص غلتکیِ ساخته شده از فولاد ضد زنگ است که روی سازه اصلی از نظر طراحی معماری و توسعه راه‌حل‌های نهایی، آزادی بسیار خوبی را فراهم می‌آورد. شیشه دوجداره حرارتی، توسط ثابت‌کننده‌های استیل (به عنوان نگهدارنده) در نقاط مختلف به سازه متصل می‌شود.

نمای کرتین وال:

نمای شیشه ای کرتین وال یکی از نماهای رایج در صنعت ساخت و ساز است. از آنجایی که کرتین وال بدون بنا و سازه است، به جز وزن بار مرده خود، هیچ بار ساختاری ساختمان را متحمل نمی شود. نمای کرتین وال یک مجموعه ی مستقل است که ساختار ساختمان را در بر نمی گیرد و فقط فشار حاصل از بارهای جانبی را به ستون های اصلی ساختمان منتقل می کند.

به طور کلی این سیستم در دوحالت “فیس کپ “و “فریم لس” اجرا می گردد. در سیستم فیس کپ کاور آلومینیومی بین شیشه ها نمایان است و شیشه ها به صورت تایل های جدا از هم دیده می شود و در سیستم فریم لس تایل ها جدا ازهم دیده نمی شوند و بدون قاب هستند.

انواع شیشه قابل استفاده در این سیستم عبارتند از: شیشه ساده، شیشه دوجداره، شیشه سه جداره چارسیک(چارسیک وال)، شیشه لمینیت، شیشه سکوریت، شیشه اسپندرال، شیشه سندبلاست و انواع شیشه های اسمارت.

نمای شیشه ای

دو روش کلی اجرای نمای شیشه ای کرتین وال:
سیستم استیک

متداول ترین روش در اجرای کرتین وال روش استیک می باشد بدین صورت که اجزای اصلی (شامل پروفیل عمودی و افقی) در محل پروژه برش کاری شده و به صورت مجزا برروی بدنه ساختمان نصب می شوند و سپس شیشه یا سایر مصالح پرکننده در داخل فریم های آلومینیومی قرار می گیرند.

 شاید بتوان گفت امروزه به دلیل صرفه جویی در هزینه حدود ۹۵ درصد پروژه های اجرایی در کشور به این روش اجرا می گردد .

سیستم پنل های متحد

در این روش تقریبا تمامی عملیات ماشین کاری و مونتاژ سازه اصلی نمای شیشه ای کرتین وال و حتی مونتاژ اتصالات، یراق آلات و واشر ها و شیشه در داخل کارخانه صورت می گیرد و در قطعات کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل نصب باشد به صورت آماده به کارگاه محل نصب حمل می شود. مزیت این روش کنترل کیفیت اجرا به صورت مداوم می باشد و نتیجه بهتری در اجرای کار خواهد داشت. از نقاط ضعف اجرای این سیستم به هزینه بالای آن میتوان اشاره کرد.

نمای شیشه ای

نمای دو جداره:

نمای شیشه ای دوجداره یا  DSF ساختاری است که از دو لایه شفاف تشکیل شده است که توسط یک لایه ی هوا از هم جدا می شوند. نمای شیشه ای دو جداره یا  DSF نوعی نمای پیشرفته است، زیرا از تجهیزات مانند فن ها یا سنسورهای خورشیدی / حرارتی استفاده می کند. همچنین این استراتژی های طراحی تهویه طبیعی، نور روز و انرژی خورشیدی را در نظر گرفته است.

سیستم نمای شیشه ای دو جداره یک طراحی مقاوم است. دیوار بیرونی مانند یک سپر بین قسمت بیرونی و قسمت داخلی یک ساختمان است، طبیعتاً با مسائل مربوط به گرما و سرمای هوا سر و کار دارد.

نمای شیشه ای دو جداره معمولاً یک لایه شیشه ایمنی تقویت شده با گرما یا شیشه ایمنی چند لایه است. دیوار داخلی با استفاده از سیستم های مکانیکی یا دیجیتال به طور جدی بر هوای فضای داخلی تأثیر می گذارد و معمولاً نمای شیشه ای دوجداره عایق حرارتی  است.

نمای پنل های متحد( Unitised):

جدیدترین و کاملترین سیستم نما، سیستم پنل های متحد می باشد. تفاوت عمده این سیستم نسبت به سایر سیستم ها آماده شدن آن در کارخانه و قرارگیری بر روی نما به صورت پازل است.

نمای شیشه ای پنل های متحد به شما این امکان را می دهد تا در حین اجرای ساختمان و پس از تکمیل هر مرحله نمای آن را نصب نموده و به موازات سایر مراحل ساخت، مرحله نازک کاری نیز پیش برود. این سیستم در کنار تمام مزایای خود به دلیل گرانتر بودن نسبت به سایر سیستم ها همچنان نسبت به سیستم های دیگر از استقبال کمتری برخوردار است.

از دیگر مزایای نمای شیشه ای پنل های متحد می توان به مقاومت در برابر زلزله اشاره کرد. انعطاف پذیری پنل ها در کنار هم موجب می گردد در مواقع بروز زلزله آسیبی به نمای ساختمان نرسد و از بروز خطرات جبران ناپذیری که ساختمان های شیشه ای را تهدید می کند جلوگیری به عمل آید.

استفاده از این سیستم در ساختمان های بلند مرتبه که سرعت ساخت مورد اهمیت است و همچنین هزینه زیاد قابل توجیه است پیشنهاد می گردد.

برای نصب سیستم نمای شیشه ای می توانید با مشاوران پادرا در ارتباط باشید.